10 Jun
10Jun

RAL genellikle Avrupa'da kullanılan bir renk eşleştirme sistemidir. Renkleri tariflemek amacıyla geliştirilmiştir. 

Günümüzde genellikle boya sektöründe kullanılmakla beraber diğer sektörlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. RAL sadece 40 renk ile başlamış, daha sonra gelişerek 1900 üzerinde renk serisine ulaşmıştır. Bu sistemin ilk çıkış amacı, renk tarifini kolaylaştırmaktır. Çünkü herkesin kolayca ulaşabileceği standart bir renk tanımı olursa ve bunların kodları olursa, hata oranı düşecektir.

Örneğin açık mavi dendiğinde, onlarca açık mavi tonundan hangisini kastettiğinizi kimse anlamayacaktır. Fakat RAL kodunu ilettiğinizde karşı taraf tam olarak ne istediğinizi anlayacaktır.

RAL renk uzayı / aralığı  (color space) sistemi 1927 yılında Alman Kalite Güvence ve Terim Üretme Birliği tarafından geliştirilmiştir. 1930'lu yıllarda sayıları değiştirilerek dört basamaklı olarak adlandırıldı. Bu tarihten itibaren sürekli koleksiyona yeni renkle eklenmiştir.

1960'larda ise renklerde ki karışıklıkları önlemek amacıyla tamamlayıcı renk isimleri verilmeye başlandı.1980'li yıllarda ise renklerde parlaklık değerlerini saptamak amacıyla renk kodu sonuna yeni kodlar getirildi. Örneğin mat renkler için "İK", parlak renkler için ise "GL" kısa kodları oluşturuldu. RAL Klasik koleksiyonu başta olmak üzere dünya üzerinde büyük ilgi görmüştür.

 Kullanım alanlarına göre renk isimleri de o renklerin kullanıldığı uyarı ve trafik işaretleri, devlet kurumları ve kamu hizmetlerinin isimlerini almıştır.(Örneğin: RAL 1004 - İsviçre Posta Hizmeti, RAL 1021 - Avusturya Posta Servisi, RAL 1032 - Alman Posta Servisi). Online olarak bulduğunuz RAL katalogları tam olarak doğru olmayabilir. Bunu etkileyen şey bilgisayar ekranınızın veya telefon ekranınızın renkleri ne kadar iyi yansıttığı ile ilgilidir. 

Bunun önüne geçmek için bir renk kartelası edinmeniz gerekebilir. Örnek online RAL kartelası için buraya tıklayın. (Canlı RAL kartelasıyla aynı renkleri sanal ortamda görmeniz mümkün olmayabilir.) Natura Boya ürünlerinden birçoğu RAL renk sistemi ile renklendirilebilmektedir. 


RAL Kataloğu nereden bulabilirim? RAL Kataloğu Fiyatı Ne Kadardır? 

RAL kataloglarına aşağıda satış linkimizden ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

Ral K7 Renk Kartelası

Ral K5 Renk Kartelası